Před rokem 1948

Před sjednocením tělesné výchovy a sportu do jediné organizační složky, existoval v Lenešicích vedle tělovýchovné jednoty, která se zabývala malými sporty, specializovaný fotbalový klub Slavoj Lenešice.

placeholder

Založeno roku 1931

Vznik fotbalového klubu Slavoj Lenešice se oficiálně datuje do roku 1931, i když první fotbalová utkání již probíhala za dnešní devítiletou školou. Hřiště neexistovalo, a tak utkání bylo možno hrát jen v pozdním podzimu, po sklizni. Po přerušení, způsobeném první světovou válkou, dochází ve 20. letech k obnovení této dosud neorganizované činnosti. Po obtížných začátcích v nejnižší soutěži postoupil Slavoj v roce 1935 do II. třídy a o tři roky později do I. B třídy. Bohužel přišla okupace a ta další očekávaný vzestup zastavila. Slavoj byl zařazen do II. třídy Roudnicka a teprve v roce 1942 se vrátil zpět do I. B třídy tentokrát Kladenska. V této době byly na hřišti zatopené rybníkem, vybudovány kabiny, čímž odpadlo dosavadní mnoholeté převlékání v hostinci u Vlků. V roce 1943 byl klub rozpuštěn pro politickou nespolehlivost funkcionářů. Náhradou byl vytvořen nový sportovní klub SK Lenešice.

placeholder

Po osvobození v roce 1945 byly Lenešice zařazeny zpět do I. B třídy a odtud po jednoročním působení postoupily do tolik vytoužené I. A třídy. Po sjednocení tělovýchovy odvedlo klíčové hráče Slavoje do nově vzniklých oddílů, vytvořených při velkých závodech, a tak bylo nutno provádět radikální přestavbu mužstva, což se neobešlo bez sestupu do nižších tříd. Překonávaly se postupně mnohé těžkosti a po několika titulech přeborníka okresu vybojovalo v roce 1967 opět účast v I. A třídě. Fotbalové výsluní mělo však krátké trvání. Po dvouleté účasti v I. A třídě se někteří klíčoví hráči začali ohlížet po jiných oddílech, došlo k přestupům a někteří závodníci činnosti zanechali. Začal se projevovat nedostatek funkcionářů i hráčů a důsledkem toho byl nutný sestup do nižších tříd. A jak už to někdy bývá, se i přes velkou snahu nic nedařilo. Nastalo dlouhé období neúspěchů u družstva dospělých a mnohdy se těžko dařilo kolektiv vůbec udržet v soutěži. Do období neúspěchů zapadá i vybudování rybníka, čímž kopaná přišla o své hřiště a pracně vybudované kabiny. Proběhla zdlouhavá jednání, hledání vhodného prostoru, až konečně bylo vybudováno náhradní hřiště na pozemku za tratí. Dnes se fotbal v Lenešicích stále drží pod vedením fotbalového klubu Sokol Lenešice.

Sledujte nás na Instagramu